Kolagen a tkanka łączna

Rola kolagenu w tkance łącznejLudzkie ciało składa się głównie z tkanki łącznej. W ogólnej masie dowolnego organu jak np. nerek i płuc, tkanka łączna stanowi aż 90%, a np. serca – 60%. Gdyby chcieć szukać odpowiednich słów do określenia funkcji, jaką spełnia ona w naszym ciele, użylibyśmy: podpora, zewnętrzne rusztowanie dla dosłownie wszystkich procesów zachodzących w naszym ciele.

Tkanka łączna jest główną częścią składową organów i tkanek. Jej podstawowym zadaniem jest stworzenie życiowej harmonii wszystkich elementów i mikrocząsteczek organizmu człowieka. Tą harmonię zapewnia spełnianie następujących, zależnych od siebie funkcji:

  • Podporowa – podporą naszego ciała są: kości, więzadła, ścięgna, chrząstki. Podporą organów wewnętrznych jest włóknista i naczyniowo-przewodowa osnowa.
  • Odżywcza i oczyszczająca – zabezpieczana przez naczynia krwionośne i limfatyczne, przez płyn śródoczny i wewnątrzczaszkowy. Reguluje nie tylko wymianę białkową, ale i tłuszczową, węglowodanową, solną i wodną.
  • Ochronna – skóra i śluzówki, które stanową przeciwbakteryjną, mechaniczną barierę całego organizmu; błony i otoczki – bariera przeciwko rozdzielaniu się organów; wewnątrzczaszkowe i okołonerwowe błonki – bariera mózgu i nerwów obwodowych przed złogami.
  • Ogólna i miejscowa adaptacja – migracje, przegrupowywanie strumieni płynów.
  • Gojąca – zabezpieczana zdolnością rozrastania się tkanki łącznej w różnych strukturach, aby zakryć defekty skóry, ran, odbudowy wątroby czy serca itp. Jest to szczególnie ważna dla naszego ciała funkcja tkanki łącznej. Aby zdać sobie sprawę z jej ogromnego znaczenia, wystarczy spojrzeć na jakąś bliznę przypominającą nam o ranie, która kiedyś być może była dla nas wyjątkowo dokuczliwa. Kolagen i inne białka tkanki łącznej w cudowny sposób naprawiają powstałe szkody na naszym ciele. To właśnie dzięki ich niezastąpionych właściwościach, nasze uszkodzenia na skórze stają się dla nas jedynie przykrym wspomnieniem.
  • Wzrostu, rozmnażania i rozwoju komórek oraz narządów – w tą funkcję natura nie wszystkich obdarzyła jednakowo. Tutaj ważne są genetyczne skłonności organizmu.

Lista zadań tkanki łącznej w naszym ciele jest jak widać długa. Warto sobie uświadomić, że podstawą i głównym budulcem tkanki łącznej jest właśnie - kolagen. O naszym zdrowiu i kondycji decyduje tkanka łączna, a o kondycji tkanki łącznej decyduje kolagen. Stąd nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że o naszym zdrowiu decyduje kondycja kolagenu, więc dbanie o zdrowie oznacza dbanie o kolagen ustrojowy.

To, jakiej jakości jest nasz kolagen ustrojowy, dosyć łatwo można podejrzeć w tęczówce naszego oka. Jeśli jest ona bez plam i zwarta – jest to bardzo dobry znak, rokujący na długie i zdrowe życie posiadacza takiej tęczówki. Z kolei jeśli jej powierzchnia jest podziurawiona, pozwala dojrzeć pęczki delikatnych włókien krzyżujących się ze sobą i dające wrażenie siatki – prawie zawsze jest to diagnoza rzadkiego genetycznie lub źle wymienianego kolagenu. Kolagen ten zwykle jest źle wymieniany na skutek bytującej w organizmie być może od kilku lat choroby, której zaczęła się rozwijać w tkance łącznej.

Każdy nasz narząd jest wielkim zbiornikiem tkanki łącznej, a jego funkcjonalność zależy od prawidłowej gospodarki aminokwasowej, wymiany składnikowej w komórkach, włóknach i żelu tej tkanki.

    Dwoma podstawowymi komponentami tkanki łącznej są:
  • bezpostaciowe substancje macierzy zewnątrzkomórkowej
  • kolagen (główna część podstawy tkanki łącznej i w zasadzie najważniejsze białko człowieka).

Niewielu ludzi wie, że za pogarszającymi się z roku na rok wynikami np. poziomu erytrocytów, leukocytów i płytek krwi, niemal zawsze idzie postępująca degradacja kolagenu. Coraz mniejsza ilość białych krwinek dowodzi coraz słabszej odporności naszego organizmu. Na styku naczyń włosowatych i komórek znajduje się kolagen, który jest pomostem w przekazywaniu tlenu i składników odżywczych do naszych komórek. Chyba również niezbyt wielu z nas wie, że słaby kolagen ustrojowy to również przyczyna rozwijania się stanów zapalnych lub zmian nowotworowych w naszym organizmie. To właśnie dzięki niemu możemy szybko zapomnieć o zranieniu, czy złamaniu, gdyż kolagen ustrojowy natychmiast po urazie zabudowuje ubytek/ranę. Zakładając, oczywiście, że jest w dobrej kondycji. Jeśli nie jest, nie jest w stanie odbudować zniszczeń, co doprowadza wcześniej lub później do choroby.

W momencie, kiedy pogarsza się żywotność tkanki łącznej, coraz mocniej możemy odczuwać zmęczenie, coraz bardziej dokuczają nam różne choroby. U ludzi, u których spowalniają się procesy wymiany kolagenu, potrzeba jest dużo więcej czasu na odpoczynek po jakimś wysiłku, dłużej trwa rekonwalescencja, zmianie ulega chemia mózgu, co może wpływać na ich samopoczucie psychiczne.

Z wiekiem nasze ciało zmienia się w zawrotnym tempie. Nasze komórki nie są w stanie pozbyć się każdej z toksyn i chemikaliów z naszego organizmu. Procesy starzenia się skóry, jakie zachodzą w tkance łącznej skóry właściwej, polegają na powolnym przekształceniu się kolagenu rozpuszczalnego w kolagen nierozpuszczalny, który traci zdolność wiązania wody. Odbudowywanie kolagenu niemal całkowicie ustaje po ukończeniu przez nas 60-70 roku życia. Skutkiem tego jest nie tylko dużo gorszy wygląd skóry, ale także znaczne pogorszenie się stanu naszego zdrowia. Skóra zaczyna tracić elastyczność, stawy i kości zaczynają odmawiać nam posłuszeństwa. Te niekorzystne zmiany nabierają przyspieszenia, jeśli skóra i ciało narażone są na działanie szkodliwych czynników chemicznych lub atmosferycznych. Kiedy kolagenu jest zbyt mało, nasza sprawność fizyczna się pogarsza. Jak pokazują liczne badania, wiele chorób typowych dla starzenia się jest ściśle powiązanych z ilością kolagenu w organizmie lub z zaburzeniami w jego produkcji.

W związku z powyższym warto już dziś zastanowić się, jak funkcjonuje mój organizm? Czy dobrze się czuje sam/sama ze sobą? Jaka jest kondycja mojej skóry, jak jest z ogólną kondycją moich mięśni i mojego ciała? Jeśli coś budzi moją wątpliwość, może pora, aby coś zmienić w swoim życiu? Może to właśnie ten czas … na nowe życie … na nowy kolagen? Najlepszy na rynku kolagen Colway?

 

POTRZEBUJESZ POMOCY? MASZ PYTANIE? ZAPRASZAMY

Telefon komórkowy: +48 690 466773
Komunikator Skype: Bodycollagen
FaceBook: www.facebook.com/BodycollagenPolska

platnosci1
platnosci2
platnosci3
platnosci4
platnosci5
platnosci6
platnosci7
platnosci8
platnosci9
platnosci10