Czym jest kolagen?

Kolagen w naszych tkankachKolagen jest białkiem nie tylko najbardziej rozpowszechnionym w organizmie kręgowców i stanowi aż od 30 do 48% masy wszystkich białek, ale, ze względu na swoje funkcje, najważniejszym białkiem organizmu. To wspaniałe i niemal „cudotwórcze” białko znajduje się niemal w całym organizmie ludzkim, rozpoczynając od gałki ocznej, kości, włosów, paznokci aż po skórę (w tym ostatnim zawartość kolagenu to aż 70%). Jednak jest jedna bardzo ważna rzecz, o której warto pamiętać – kolagen nie jest nam dany raz na zawsze – ciągle obumiera, aby później być odbudowany i serwisowany przez chondrocyty, keratynocyty lub fibroblasty – komórkowe stocznie wytwórcze i remontowe dla kolagenu.

Zachodzi nieustanny proces wymiany kolagenu w naszym ciele, a od pomyślności tego procesu zależy znacznie więcej, niż powszechnie się ludziom może wydawać. Zdrowy organizm wymienia w ciągu roku nawet 4-5 kg tego białka młodości!!! Kolagen nie może zostać wytworzony przez organizmy prymitywne, ani tym bardziej rośliny. Stąd spotykane niekiedy "kolageny" pochodzenia roślinnego, to zwykły chwyt marketingowy.

Kolagen to białko o szczególnym działaniu. To arystokrata wśród protein. U człowieka starzejącego się, może ulegać nieodwracalnemu przerzedzeniu, w efekcie czego kurczymy się i garbimy. Powodów tego procesu może być kilka:

 • przede wszystkim, jest to zaprogramowane genetycznie
 • zbyt wysoka temperatura
 • sole metali ciężkich, mocne kwasy i zasady
 • niskocząsteczkowe alkohole
 • napromieniowanie (także słoneczne).

Najczęściej wyróżnia się aż 12 typów kolagenów (chociaż w literaturze można spotkać nawet ponad 20). Wśród nich można wymienić m.in:

 • Typ I – występuje najczęściej, wszechobecny w tkance łącznej, w ścięgnach, skórze i kościach
 • Typ II – występuje w chrząstkach stawowych
 • Typ III – występuje w skórze, pojawia się w gojeniu rany
 • Typ IV – występuje w błonie podstawowej, tworzy membrany oddzielające różne tkanki i organy
 • Typ V – występuje w śródmiąższu, zawsze jako uzupełnienie kolagenu typu 1.

W kolagenie nie występują aminokwasy histeina i tryptofan – aminokwasy, które są dobrze znane w innych białkach. Z kolei tylko w kolagenie występuje hydroksyprolina, która jest traktowana jako miernik gęstości kolagenu w tkankach. Kolagen posiada niezwykłą i wyjątkową regularność w strukturze łańcuchów aminokwasowych. Zawsze tworzą one tzw. „trójki”, gdzie pierwsza w tej sekwencji jest glicyna, a następnie inne aminokwasy jak np. prolina czy hydroksyprolina. Ta niesamowita regularność sekwencji sprawia, iż spirale (helisy) peptydowe łączą się tworząc strukturę potrójnej helisy (superhelisty). Warto wspomnieć tutaj o pewnym paradoksie. W swojej fazie jeszcze molekularnej kolagen jest niezwykle delikatną konstrukcją, lecz ta regularność w dojrzałej postaci kolagenu (włókno) powoduje, że staje się onn jednym z najbardziej wytrzymałych białek znanych nauce.

Nikomu i nigdzie wcześniej nie udało się wyizolowanych molekuł kolagenowych i utrzymać je w konformacji (postaci) trójspiralnej poza organizmem żyjącym. Przez całe dekady naukowcy uważali to za niemożliwe. Udało się to dopiero polskim naukowcom, a uzyskany kolagen okazał się być gotowym kosmoceutykiem o niezwykłych wręcz właściwościach kosmetycznych i dermatologicznych.

Kolagen to niezwykle cenny i niezbędny składnik tak dla naszego wyglądu jak i zdrowia. To dzięki niemu możemy długo zachować piękny i świeży wygląd skóry i pełną witalność. I nie ma tutaj rzadnej przesady, gdyż większość tzw. zdrowych diet sprzyja syntezie kolagenu w organizmie, a większość dobrej jakości produktów anti-age koncentruje się na pobudzaniu skóry do przyśpieszonej produkcji właśnie kolagenu.

Ważne jest, żeby mieć świadomość, że począwszy od 25-27 r. życia nasz organizm zaczyna produkować mniej kolagenu niż go produkuje. Następuje jego spadek z prędkością ok. 1% rocznie, przy czym w okresie menopauzy u kobiet następuje drastyczny kilkudziesięcioprocentowy spadek. Zatem dbanie o jego uzupełnianie jest dla nas rzeczą niezwykle ważna. Jak też widzimy dosyć wcześnie należy zacząć dbać o jego uzupełnianie – znacznie wcześniej niż powszechnie się wydaje, gdyż już około 30 r. ż.!

  A oto niektóre konsekwencje niedoboru kolagenu:
 • znacznego pogorszenia jędrności i elastyczności skóry
 • szorstkości skóry
 • pojawienia się zmarszczek
 • zwyrodnienia stawów
 • mniejszej elastyczności kości, stawów i ścięgien
 • zwiększona podatność na choroby i infekcje
 • spadek kondycji i wydajności naszego ciała.

Na przestrzeni lat naukowcy i użytkownicy żeli kolagenowych odkryli wiele jego dobroczynnych efektów działania. Wśród nich znajduje się nie tylko spowolnienie procesu starzenia się skóry, ale także m.in. wspaniałe oddziaływanie na strukturę i budowę włosów, powstrzymywanie rozwoju bakterii i wirusów chorobotwórczych, a także... komórek nowotworowych.

Struktura kolagenu

Kolagen najczęściej znany jest kosmetologom i lekarzom w postaci dojrzałej, włóknistej, nieaktywnej biologicznie i zbyt dużej, żeby być w stanie przedostać się przez skórę. I tutaj pojawiają się zwykle pytania i nieporozumienia – jeśli tak jest, to w jaki sposób Kolagen Naturalny lub Kolagen Natywny przenikają przez skórę? Odpowiedź jest następująca: To są inne postaci kolagenu niż powszechnie znane i kojarzone - w postaci jeszcze molekularnej potrójnej helisy kolagenowej. Ta forma jest na tak delikatna, że z łatwości rozpada się na skórze po aplikacji i produkty tego rozpadu (pojedyńcze aminokwasy i mikropeptydy) bez problemu penetrują naskórek tak, by jego naturalnymi kanałami docierać do warstwy podstawowej i skóry właściwej. Transdermalność produktów rozpadu molekuł tropokolagenu bynajmniej nie polega na jego wbudowywaniu się w nasz kolagen organiczny, jak ma to miejsce np. przy wstrzykiwaniu włókien bydlęcych. Warto podkreślić, że są to jedyne znane nauce peptydy pochodzenia naturalnego, które zdolne są przenikać przez naskórek! A kiedy się już w nim znajdą rozpoczynają fascynujący proces naturalnej i w 100% bezpiecznej stymulacji skóry do nadprodukcji kolagenu ustrojowego. W efekcie – przyczyniające się do realnego odmłodnienia skóry, gdyż pamiętajmy, że to ubytek kolagenu jest głównym czynnikiem starzenia się.

Kolagen to tak naprawdę temat rzeka. O jego dobroczynnych właściwościach można by długo pisać. Na szczęście firma Colway zadbała o stworzenie całej serii wyjątkowych w skali światowej produktów kosmetycznych i suplementów, które zatroszczą się o jego prawidłowe utrzymanie w naszym organizmie.

 

POTRZEBUJESZ POMOCY? MASZ PYTANIE? ZAPRASZAMY

Telefon komórkowy: +48 690 466773
Komunikator Skype: Bodycollagen
FaceBook: www.facebook.com/BodycollagenPolska

platnosci1
platnosci2
platnosci3
platnosci4
platnosci5
platnosci6
platnosci7
platnosci8
platnosci9
platnosci10